Pewnie wiesz już ile swojej krwawicy chcesz przeznaczyć na ogród. Wiesz już że nowy samochód lub wymarzony jednoślad to tylko na plakacie w garażu. Każdy z członków rodziny wydzielił sobie swoją autonomiczną część zieloną, a Tobie został skrawek terenu za garażem. To znaczy że źle to rozegrałeś, ale planujemy dalej.
Teraz trzeba zaplanować i nanieść na wstępny projekt wszystkie ścieżki i dróżki, zaplanować miejsca i wielkości rabat i trawnika. Projektowanie ogrodu jest bardzo szerokim tematem, dlatego warto zawczasu uzbroić się w fachową literaturę drukowaną i nabyć trochę podstawowej wiedzy o skali, oznaczeniach itp. Dobra, przechodzimy do roślin.
Teraz warto przewertować literaturę lub internet i poszukać inspiracji. Przeglądając inne ogrody możemy w prosty sposób określić swoje preferencje, kolorystykę, podpatrzeć rozplanowanie nasadzeń i innych elementów naszego przyszłego zielonego zakątka. Kiedy już znaleźliśmy kilka ogrodów w oparciu o które zbudujemy własny raj, musimy zacząć go realizować. Zaczynamy od wycieczki do dobrej szkółki, nie dość że zobaczymy jak rośliny wyglądają w momencie kupna, jak kwitną i czego wymagają, to także zweryfikujemy swój kosztorys. Zapoznanie głębsze z gatunkami roślin będzie man niezbędne i trzeba na to poświęcić sporo czasu. Musimy zapoznać się z wymaganiami klimatycznymi, mrozoodpornością, pielęgnacją, porą kwitnienia, wielkością do których roślina dorośnie a także tempem wzrostu, pokrojem czy tolerancją na formowanie.
Nanosząc rośliny na nasz projekt zaplanujmy je tak aby ich kwitnienie było naprzemienne, a wtedy w ogrodzie od wczesnej wiosny po późną jesień będzie kolorowo. Przy umieszczaniu drzew lub krzewów bierzmy pod uwagę jakiej będą wielkości po 5-10-15 latach, zasada „mniej znaczy lepiej” często się tu sprawdza. Zwracajmy uwagę na rośliny szczególnie wymagające lub „brudzące” np.: modrzew.
Tak jak pisałem, temat projektowania jest bardzo bardzo obszerny, wiedza którą trzeba przyswoić jest ogromna, a zmiennych bardzo wiele. To tylko mocno uproszczony skrót od czego zacząć. Zachęcam jednak do włożenia wysiłku w zaplanowanie i wykonanie własnego ogrodu.