W związku z rosnącym zainteresowaniem naszym blogiem, postanowiliśmy rozpocząć nowy cykl porad odnośnie zakładania i pielęgnacji naszego nowego ogrodu. Informacje zawarte w naszym blogowym poradniku pomogą Wam przygotować się do założenia własnego ogrodu, odpowiedniego doboru roślin oraz ich odpowiedniej pielęgnacji.
W dalszych wpisach krok po kroku postaramy się wyjaśnić jak przygotować teren pod budowę ogrodu, omówimy najważniejsze etapy zakładania ogrodu, poruszymy temat nawadniania, doboru roślin, umiejętnego sadzenia, elementów architektury ogrodu oraz jak o wszystko zadbać aby nasz „zielony zakątek” cieszył oko przez cały rok.
Dom i ogród to nierozłączne elementy, to także duża inwestycja finansowa, dlatego będziemy nakłaniać wszystkich do włożenia własnej pracy w budowę ogrodu. Obniży to koszty związane z założeniem przydomowej zieleni oraz przyniesie ogromną satysfakcję z wykonanej pracy.
Zapraszamy do śledzenia naszego nowego cyklu.
Działka jest, dom w trakcie budowy, jeszcze nie ma ogrodzenia, ale do zakładania ogrodu jeszcze długa droga. Nie! Pewnych elementów nie możesz pominąć na tym etapie inwestycji. Najważniejszym elementem wpływającym na przyszłą bezproblemową eksploatację ogrodu jest woda w ogrodzie oraz prąd.
Dopilnuj aby wyjście wody było w miejscu łatwo dostępnym, ale nie bardzo widocznym. Warto wyprowadzić na tym etapie więcej niż jedno źródło wody ogrodowej, jeżeli Twoja działka jest duża lub w nietypowym kształcie. Pamiętaj o odpowiednim zamontowaniu wodomierza i zaworu przeciwzwrotnego, woda wypływająca na ogród jest wodą traconą- nie płać za ścieki skoro ich nie produkujesz z tej wody. Sytuacja z prądem jest prostsza, wyprowadź na zewnątrz domu przyłącze elektryczne, od niego w przyszłości wyprowadzisz kable wedle projektu oświetlenia ogrodu.
Koszty związane z zakupem działki, budową domu, ogrodzeniem są niewątpliwie duże, nie myślisz pewnie o systemie automatycznego nawadniania, a powinieneś. System podlewania ogrodu to duże ułatwienie dla Ciebie i ogromna korzyść dla roślin, dostosuj system hydrauliczny domu pod przyszłą inwestycję, nie zapłacisz dużo więcej, a wiele oszczędzisz w przyszłości. Sprawdź ciśnienie wody w instalacji, wyprowadź na ogród dodatkowe wyjście wody. Jeżeli ciśnienie jest powyżej 3 bar śmiało wyprowadź rurę i przyłącze 1, lub 1 1/2 cal – zwiększy to przepływ wody, zmniejszy ilość sekcji nawadniających, obniży ilość elektrozaworów- oszczędzisz w przyszłości.
Pamiętaj, łatwiej na tym etapie inwestycji wyprowadzić o jedno więcej źródło wody, niż w przyszłości kuć ściany i poprawiać elewację.