Kolejnym ważnym elementem naszego nowego domu jest izolacja termiczna. Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego jest o tyle ważna, że wpływa nie tylko na komfort użytkowania domu ale także na aspekt ekonomiczny, czyli wydatki na ogrzewanie.
Rynek materiałów budowlanych oferuje nam popularną wełnę mineralną, styropian, polistyren, czy mniej znane izolatory jak płyty PIR, czy karemzyt. Przyjrzyjmy się im dokładniej.
1. Wełna mineralna- skalna lub szklana, posiada dobre właściwości termoizolacyjne (λ 0,030-0,043 W/(m.K)), jest materiałem ognioodpornym, sprężystym i paroprzepuszczalnym. Bardzo dobrze pochłania dźwięki co poprawia komfort użytkowania budynku. Wełna mineralna może występować pod postacią :płyt, mat lub granulatów.
2. Styropian- najpopularniejszy materiał ocieplający w naszym kraju, jest lekki, sztywny, łatwy do obróbki i mało nasiąkliwy. Współczynnik przewodzenia ciepła oscyluje między 0,031-0,045 W/(m.K) . Występuje zazwyczaj w postaci zwykłych płyt styropianowych lub płyt laminowanych np. papą. Sprzedawany jest także w postaci nacinanych płyt- do umieszczania między krokwiami dachowymi oraz w formie granulatów- do izolowania nadmuchowego lub mieszania z zaprawami.
3. Polistyren ekstrudowany XPS- materiał podobny do styropianu, jednak jest od niego twardszy, lżejszy i posiada lepsze właściwości ciepłochronne- λ wynosi 0,034-0,036 W/(m.K). Występuje w formie płyt o wymiarach 120 x 60 lub 125 x 60 cm, a ich grubość wynosi od 2 do 18 cm. Brzegi płyt często są frezowane pod piórowpust lub na zakład. Tak jak styropian, nie jest odporny na rozpuszczalniki organiczne.
4. Płyty PIR- to nowa wersja tradycyjnego izolatora- poliuretanu. Ocieplenie wystpuje w formie frezowanych płyt o wymiarach 240 x 102 lub 238 x 100 cm, grubość – od 5 do 14 cm. Płyty PIR mają bardzo dobre właściwości termochronne – λ = 0,023-0,029 W/(m.K). Płyty są odporne na wilgoć i wodę, odporne na działanie ognia i wysokiej temperatury.
5. Karemzyt- kruszywo powstałe w wyniku wypalania gliny. Materiał najczęściej wykorzystywany do izolacji podłóg na gruncie. Współczynnik przewodzenia ciepła λ dla kruszywa o ciężarze 250-300 kg/m3 wynosi około 0,08 W/(m.K), a dla tego o ciężarze 400-500 kg/m3 – mniej więcej 0,14 W/(m.K).