Zarówno przy obezwładniających upałach jak i przy siarczystych mrozach dach jest kluczowym elementem naszego domu. Ile projektów i firm produkujących materiały – tyle też rozwiązań, trudno więc zawęzić ten szeroki temat, ale dzisiaj postaramy się wskazać na co warto zwrócić uwagę!
Samych rodzajów dachów, dzielonych ze względu na kształt jest ponad 10. Niektóre z nich w ogóle nie nadają się na zastosowanie w konstrukcji domu, inne są bardzo szeroko wykorzystywane. Zaryzykujmy, że w małych domach zazwyczaj pojawiają się dachy dwupołaciowe (czyli dwuspadowe) lub czteropołaciowe (takie z czterema spadami).
Jaka jest podstawa dachu? Co kryje się pod dachówkami (do których za chwilę przejdziemy)? Tak zwana konstrukcja nośna to „szkielet”, który dźwiga wszystko co na nim położymy. Przenosi wagę dachu i równomiernie rozkłada je na ściany domu. Obecnie najbardziej popularna konstrukcja nośna, czyli tzw. więźba dachowa, składa się z prefabrykatów.
Czy chcemy mieć komin? To ważne przy projektowaniu i doborze materiału. Możemy postawić na blachodachówkę (w arkuszach lub panelach), dachówkę ceramiczną, czy najbardziej archaiczną – cementową. Rodzajów, kształtów i przeznaczeń dachówek jest bardzo dużo, najlepiej zdać się na poradę ekspertów i swoje zapotrzebowania – dobierajmy materiały do potrzeb i oczekiwań.
Okna dachowe to temat na osobny artykuł. Mamy do wyboru okna łukowe, obrotowe, energooszczędne i jeszcze szereg innych rodzajów. Na szczęście obecnie zainstalowanie nawet najbardziej wymyślnych rozwiązań nie jest problemem – ogranicza nas praktycznie tylko własna wyobraźnia. Musimy jednak zwracać uwagę na wiele czynników – czy mieszkamy w odludnej okolicy? Wtedy lepszym rozwiązaniem będą okna antywłamaniowe. Z kolei przy narażeniu na mroźny wiatr – okna dodatkowo ocieplone.
Istotnym elementem są także rynny! Jeśli w pobliżu naszego domu jest dużo drzew to nastawmy się na czyszczenie tego elementu co najmniej kilka razy w roku. Drożne i szczelne rynny pozwolą nam uniknąć gromadzenia się wody w nieodpowiednich miejscach, co przełoży się na zmniejszenie ryzyka wewnętrznych przecieków i zniszczenia struktury dachu.